На събора – силата е в единството!

На събора – силата е в единството!

24rodopi.bg/Общество

Кметът на Кърджали и заместник-председател на ДПС Ерол Мюмюн, заместник-председателят на Народното събрание и заместник-председател на ПГ на ДПС Айтен Сабри, народните представители Байрам Байрам и Сейфи Мехмедали, председателят на Общински съвет – Кърджали Мухаррем Мухаррем, заместник-кметът на община Кърджали Тунджай Шюкрю, председателят на Общинския съвет на МДПС Налян Сали, областният председател на МДПС – Кърджали Енгин Идриз, общински съветници и кметове на населени места от района присъстваха на традиционния селищен събор в с. Кобиляне.

Празникът се провежда за 62-ри път и тази година премина под мотото „Кобиляне ни събира“. Сред присъстващите имаше и гости от чужбина.

Ерол Мюмюн благодари на избирателите от страната и чужбина за подкрепата на отминалите предсрочни парламентарни избори.

„Нека да запазим единството си, защото в него е нашата сила. Нека да съхраняваме обичаите и традициите си, защото те ни обединяват“, заяви той.


Айтен Сабри подчерта, че независимо къде се намира човек по света, сърцето винаги остава в родния край, и призова тази красива традиция да продължи да събира хората всяка пролет, като акцентира върху значението на заедността, сплотеността и взаимната подкрепа между хората.

По-късно гостите взеха участие в организираното традиционно мае в село Звезделина, където се проведе и благотворителен търг в полза на нуждите на селото. По стара традиция беше приготвен курбан и на всички присъстващи беше раздаден пилаф.

Подобни събития показват силата на традицията да обединява хората и да съхранява обичаите, фолклора и местната културна идентичност. Те следва да бъдат съхранени и предадени на бъдещите поколения.