24rodopi.bg/Темата+ Спецекипът вече е в прословутата база на Вълка край момчилградското село Груево, видя 24rodopi.com. Тази база и стопанисващата я
24rodopi.bg/Темата+
Спецекипът вече е в прословутата база на Вълка край момчилградското село Груево, видя 24rodopi.com. Тази база и стопанисващата я фирма се оказаха достатъчни Румен Гайтански да получи кредит в размер на 150 милиона лева, а днес банката след три неуспешни опита успя да я продаде едва за около три милиона.
Прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и полицаи от дирекцията за борба с организираната престъпност разследват отпуснат заем от Българската банка за развитие (ББР) в размер на 148, 5 млн. лв. на фирмата на Румен Гайтански-Вълка „Роудуей кънстракшън“ АД през 2019 г. От тази сума 30 млн. лв. отишли за погасяване на задължение на ТЕЦ-Варна към банка, уточниха от комисията. ТЕЦ-ът е на Ахмед Демир Доган.
Налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата, казват още от комисията.
„Обект на разследването са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договор, сключен на 17 юни 2019 г., с който от банката на „Роудуей кънстракшън“ е предоставен кредит в размер на 148,5 млн. лв., за чието обезпечение е представен сключен договор за доставка на инертни материали от „Пътстройинженеринг“ АД, със седалище в момчилградското село Груево.
Основен акционер в това дружество е „Биомайнинг“ АД. В хода на разследването са установени данни, че и трите търговски дружества в действителност се управляват от Румен Гайтански-Вълка“, посочват от антикорупционната комисия.
Установено е, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на „Роудуей кънстракшън“ кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г.
COMMENTS