Повдигнаха обвинение на Вълка като подбудител за присвояване на 150 милиона лева, грозят го до 20 години затвор

Повдигнаха обвинение на Вълка като подбудител за присвояване на 150 милиона лева, грозят го до 20 години затвор

24rodopi.bg/Темата+ Румен Гайтански – Вълка, е привлечен като подбудител в присвояването на близо 150 милиона лева в аферата с фирмата в момчилград

24rodopi.bg/Темата+

Румен Гайтански – Вълка, е привлечен като подбудител в присвояването на близо 150 милиона лева в аферата с фирмата в момчилградското село Груево. Грозят го до 20 години затвор.

Това става ясно от съобщение на прокуратурата.

Във връзка с разследването по досъдебно производство, водено за кредит в размер на 148,5 млн. лева, отпуснат от „Българска банка за развитие“ ЕАД на „Роудуей Кънстръкшън“ АД, Софийска градска прокуратура предоставя следната информация:

Досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор в СГП от 26 октомври 2022 г. за  престъпление по служба по чл. 282 НК.

След проведено разследване е прекратено от наблюдаващия прокурор с постановление от 5 май 2023 г. поради това, че не е установено да е извършено престъпление по служба.

Постановлението за прекратяване е било потвърдено от Апелативна прокуратура – София.

При извършен от Върховна прокуратура (ВП) контрол е констатирано, че действително няма доказателства за извършено престъпление по служба. Установени са обаче пропуски в разследването поради това, че не са били изследвани някои от връзките между част от дружествата, имащи отношение към кредита, а оттам – не е била изследвана и възможността за евентуално осъществено друго престъпление, различно от това по чл. 282 НК. Поради това с постановление от 12 януари 2024 г. ВП е отменила постановлението за прекратяване и е върнала делото на СГП.

След получаването му незабавно наблюдаващият прокурор е предприел действия, дал е указания и е изпратил делото на следовател в Следствения отдел на СГП за продължаване на разследването.

Следователят е разпитал свидетели, включително пред съдия, събрал е информация от ДАНС, от ДТ на НАП, от Министерство на правосъдието и от други институции.

След влизане в сила на промените в законодателството относно компетентността на Комисия за противодействие на корупцията, разследването е възложено на разследващ инспектор от комисията, като са продължили действията по събиране и проверка на доказателствата.

Събраните доказателства са обосновали необходимост от извършване на претърсвания и изземвания на редица адреси, поради което наблюдаващият прокурор е отправил към съда съответните искания за разрешения. На съда са били представени всички доказателства, събрани в рамките на цялото досъдебно производство – както преди прекратяването, така и след отмяна на постановлението за прекратяване. Оценявайки ги, съдът е намерил исканията на прокурора за основателни и е дал 26 броя разрешения за претърсване и изземване на територията на гр. София и област Кърджали. Въз основа на тези разрешения на 14.08.2024 г. бяха проведени действия по претърсване и изземване, при които бяха иззети документи, както и автомобили сред които л.а. марка „Мерцедес“, л.а. марка „Бугати“ и л.а. марка „Ролс-Ройс“.

След преценка на всички събрани до настоящия момент доказателства с постановления от 15.08.2024 г. наблюдаващият прокурор привлече три лица в качеството на обвиняеми за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай (чл. 203, ал. 1, вр. чл. 201, ал. 1 НК). С. М. е привлечен като извършител, И. Г. като помагач, а Р. Г. като подбудител. За посоченото престъпление е предвидено наказание лишаване от свобода за срок от 10 до 20 години, конфискация на част и или на цялото имущество на виновния, както и лишаване от право да се заема определена държавна или обществена длъжност и да се упражнява определена професия или дейност.

Разследването по случая продължава.

За резултатите от него обществеността ще бъде информирана.

COMMENTS

WORDPRESS: 0