Пазарлъците: Давам парцела – искам 5 апартамента и офисите!

Пазарлъците: Давам парцела – искам 5 апартамента и офисите!

24rodopi.bg/Общество

„Ще ми дадеш пет апартамента и всички офис помещения на приземния етаж, тогава давам парцела“.

Така се пазари с инвеститори собственик на поляна в най-големия градски квартал в Родопите – „Възрожденци“. Сделката е неизгодна и това е единствената причина и тази малка зелена площ да не бъде все още застроена.

„Алчността става все по-голяма. Хората си мислят, че могат да се направят страшно много пари от „въздуха“. Цените на имотите скачат баснословно. Жилище с две стаи за 130 000 лева. Гола земя за 193 бона в евро. Това са само част от примерите. Още повече, че парцелите се изчерпаха. В централна градска част на Кърджали вече няма. Остават кварталите“, посочва за „Родопи voice“ брокер.

Огромно търсене, много продажби, постоянен скок на цените.

Така се обяснява строителният бум в Източните Родопи. Между 800 и 1200 евро е цената на квадратен метър в областния град Кърджали, а блокове не спират да никнат навсякъде. Едва ли вече има жител край Арда, който да не може да се похвали с поне две жилища. А не липсват и рекорди.

„Имам десет апартамента, всички ги давам под наем. В момента дори строя къща“, посочва за „Родопи voice“ родопчанин. Имотите са в Кърджали. Мъжът е инвестирал всичко спечелено в недвижимо имущество.

„Хората се притесняват от инфлацията не само в страната, но и зад граница. И влагат готовите пари в нещо, което да им даде сигурност. В един момент не изключваме възможността пазарът да се пресити и жилищата, шеговито казано, да станат повече от населението. Тогава може да се очаква спукване на балона и цените рязко да паднат. Когато всички станат продавачи, кой ще е купувачът, се пита. Разбира се това е само вероятност“, коментира пред екипа ни брокер. Имоти в Кърджали се купуват от хора от цялата област, включително и от смолянските общини.

Двойна е печалбата за инвеститор. „Ако се вложи един милион в изграждане на малка кооперация, ще се спечелят два. Покриват се разноските и чисто остава един милион. Горе-долу такава е сметката. Въпреки увеличението на строителните материали, то се компенсира със скока на квадратния метър. Помните как се увеличаваше. Преди десетина години той бе 350 евро, достигна 500, вече надхвърля 1000 евро“, коментира за „Родопи voice“ отлично запознат с калкулациите в бранша.

Share

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *