24rodopi.bg/Общество
Край Кърджали отново да има функциониращо летище! Идеята е на кмета Ерол Мюмюн, която той ще представи на вниманието на Общинския съвет.
Кметът предлага разпоредителният орган да даде съгласие да се предприемат всички необходими действия да стартира процедура за безвъзмездно придобиване от страна на Общината на държавния терен от 12 442 кв. метра, върху който се намира затвореното летище.
„В XXI век, в ерата на високите технологии във всички сфери на обществения живот, Община Кърджали намира за необходимо да предприеме действия по възстановяване на Летище „Кърджали“. С непрекъснато забързващото се ежедневие, всяко действие в посока осигуряване на допълнителни възможности за транспортна обезпеченост на гражданите и гостите на областта е стъпка към социалния и икономически напредък за общината“, се посочва в мотивите на кмета.
Идеята за откриване на летище в Кърджали възниква през 60-те години на миналия век. То става факт през 1970 г. и носи названието Летищно-експлоатационен център /ЛЕЦ/. Закрито е през 1982 г. поради нерентабилност. Впоследствие през 1984 г. отново е отворено и до 2000 г. функционира.
Както в миналото, така и днес местоположението му е оценявано като “стратегическо” и въпреки че е най-малкото летище на територията на страната, потенциалът му е на лице.
„Съгласно чл.54 от Закона за държавната собственост е възможно безвъзмездно прехвърляне на собственост върху имот – частна държавна собственост в полза на общини за изпълнение на техните функции или за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение“, се посочва в мотивите.
Кметът Ерол Мюмюн отчита и „големите възможности за инвестиции, които може да се разкрият след възстановяване на летищната инфраструктура за осъществяване на лесен транспортен достъп до града и значителния положителен отпечатък върху икономическото и социално развитие на общината, който ще има подобна транспортна алтернатива“.
Припомняме, че за летището имаше идеи назад във времето да се ползва от любители авиатори или да се превърне в Индустриална зона. Нито една от тях обаче не бе развита сериозно.