24rodopi.bg/Темата+ Обискират и имоти на бизнесмена Румен Гайтански – Вълка, в столицата. Действията на прокурори, служители на Комисията за противо
24rodopi.bg/Темата+
Обискират и имоти на бизнесмена Румен Гайтански – Вълка, в столицата.
Действията на прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полицаи са във връзка с разследването на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие (ББР), гласи официалната информация.
Акцията тече на адреси в София и в офиси на „Кристална вода“ в Кърджали. По предварителна информация се претърсват и адреси, свързани с бившия директор на ББР Стоян Мавродиев.
След приключване на действията по разследването, наблюдаващите прокурори ще преценят дали има основания за повдигане на обвинения.
Отново неофициално, има данни, че управителят на фирмите-бенефициенти е напуснал страната, поради което същият ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР.
Вълка изпълняваше най-големите поръчки по времето на кмета Хасан Азис. Малко преди да изтече мандата му, Азис подписа договор за боклука с фирма на Гайтански за още пет години, при положение, че старият изтича след година.
Комисията за противодействие на корупцията (КПК) разследва и отпуснат заем от Българската банка за развитие (ББР) в размер на 148, 5 млн. лв. на фирмата на Румен Гайтански-Вълка „Роудуей кънстракшън“ АД през 2019 г. От тази сума 30 млн. лв. отишли за погасяване на задължение на ТЕЦ-Варна към банка, уточниха от комисията. ТЕЦ-ът е на Ахмед Демир Доган.
Налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата, казват още от комисията.
„Обект на разследването са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договор, сключен на 17 юни 2019 г., с който от банката на „Роудуей кънстракшън“ е предоставен кредит в размер на 148,5 млн. лв., за чието обезпечение е представен сключен договор за доставка на инертни материали от „Пътстройинженеринг“ АД, със седалище в момчилградското село Груево.
Основен акционер в това дружество е „Биомайнинг“ АД. В хода на разследването са установени данни, че и трите търговски дружества в действителност се управляват от Румен Гайтански-Вълка“, посочват от антикорупционната комисия.
Установено е, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на „Роудуей кънстракшън“ кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г.
В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит.
Налице са данни, че „Кристална вода“ АД получава със заем от „Био майнинг“ АД значителни финансови средства. Установени са данни, че Румен Гайтански-Вълка е свързан и с управлението на „Кристална вода“ АД.
От анализа на събраната документация се установява, че „Кристална вода“ АД се явява обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД от 2019 г.
Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД.
Очаквайте подробности
COMMENTS