24rodopi.bg/Общество
„В провинцията съм!“ – често използвана пренебрежителна фраза от „Столичани в повече“. Станала именно и главна причина за съществуването на сериал с такова заглавие. Още по – забавно е, че същата фраза е използвана и за градове като вторият по големина в страната-Пловдив“, споделя читател на 24rodopi.com.
Мнението му:
„Голяма част от родени и някогашни жители на малки населени или така наречени „провинция“, отишли в столицата, забравят за своето минало и пътя извървян до там. Интересното е, че някои от тях, когато заемат ръководна позиция в столична компания, тотално се самозабравят и се държат с „провинциалистите“ пренебрежително. Въпреки, че самите те са такива. Много от жителите в областта работят за фирми, чието седалище е София. И споделят, че когато дойде някой от столицата или на две туби бензин от нея, демонстрира подобно отношение спрямо простият „провинциален“ персонал.
В България има 5257 населени места – 257 градове и 5000 села. Разделена административно-териториално на 28 области и 265 общини, в които има обособени 3160 кметства, отчита Националният статистически институт. И благодарение на провинцията „столичани в повече“ преживяват. Неслучайно, когато има празници и дълги уикенди София опустява. Това, че някой живее в столицата или в голям град, не го прави повече човек от т.нар. „провинциалист“.
Високите доходи, които „провинциалния“ персонал носи в замяна на лошо отношение и ниски заплати, допълнително допринасят за масовата липса на кадри. Повечето от жителите на малките градове предпочитат да работят за себе си или местни фирми.
Комплексът за превъзходство изглежда още по-трагикомичен, когато бива излаган на показ. Особено от бивш съгражданин. Жителите на „провинцията“ и селото не са втора ръка хора. Именно те са основният двигател за функционирането на „Столичани в повече“.
На снимката: Родопско изпълнение на столичен булевард