Лъжат ли социолозите? Думите на Кольо, торбите с парите, „дай още 5% отгоре“…

Лъжат ли социолозите? Думите на Кольо, торбите с парите, „дай още 5% отгоре“…

24rodopi.bg/Мнение

Говорих с моя позната от София, която участва активно в политическите и протестни среди, свързани с кръгове около ПП-ДБ и Васил Божков. По думите й сред тях няма подкрепа за Румен Радев. Причината е, че той се възприема от хората, с които тя общува, като политическа фигура, ориентирана неясно накъде.

Според споделеното, съществува убеждение, че Радевата политика би могла да върне страната назад в развитието й към 1945 година и само заклети комунисти биха гласували за него.

Освен това изразяват и силно критично отношение към социологическите проучвания, които се публикуват в публичното пространство. Има широко разпространено мнение, че част от социологическите данни не отразяват реалните обществени нагласи и могат да бъдат повлияни или представени по начин, който не съответства на действителността.

Веднага се сетих за думите на популярния социолог Кольо Колев в сутрешния блок на една от националните телевизии, излъчено на 17-ти март.

Цитирам:

„Плаща се за социологически изследвания. Едни плащат за неверен резултат. Други плащат, за да разберат какво е положението. Трети въобще не се интересуват от резултатите. Абе, казват, дай, сложи още 5% отгоре. Аз не познавам нито един социолог, на който да не му са предлагали. Друг е въпросът доколко приемаш. Торбата с парите е готова. Тук вече е въпрос на професионална съвест. Сто на сто и на вашите колеги също са се обаждали по същия начин. Идеята, че така ще махнеш с пръчка и всички ще станат пълни професионалисти, никой няма да се съблазни да вземе едни 20 000 евро, е меко казано несериозно“.

Ерхан Алемдар