Самуил Крумов/24rodopi.bg/Коментари
Китай е рак и се нуждае от химиотерапия.
В едно изречение, синтезирано, мнението на дипломат №1 на ЕС Кая Калас.
Изказване на върховния представител на Евросъюза по външната политика.
Звучи като някакъв махленски неудачник на пет мастики в кварталния гараж, превърнат в кръчма. Не и като дипломат.
Китайската цивилизация е на повече от 5000 години. Преживяла какво ли не, но запазила се до наши дни. Дори униженията от „Опиумните войни“ от Великата Британия. Започнали, защото императорът не желае продажбата на опиум в Поднебесната империя от страна на британците. Но последните печелят пари, нищо че превръщат милиони китайци в наркомани за отрицателно време.
Както и да е.
Да си дипломат, на такова „образувание“ като ЕС (не сравняваме с тумор, не, не сме Калас), и да изплюеш подобно нещо…
Подобна лексика са си позволявали единствено нацистите.
Такъв говор е унижение за ЕС.
Но коя е Калас? Родена в Съветския съюз. Баща й е бил член на КПСС, по-късно премиер на Естония, еврокомисар. Баба й е била заедно с майка й в Сибир. Депортирани след втората Световна война заради участие в естонското военно формирование „Омакайтсе“, което си е сътрудничело с нацистка Германия.
Членовете на „Омакайтсе“ са участвали в унищожаването на евреи, поддръжници на съветската власт, служили са като охранители в концентрационни лагери…
Е, какво друго да очакваме от Кая?!
Снимка: ЕПА/БГНЕС
