Кирил Петков остава без имунитет!

Кирил Петков остава без имунитет!

24rodopi.bg/Политика Кирил Петков се отказва от депутатския си имунитет. Той е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание своя отказ. Това с

24rodopi.bg/Политика

Кирил Петков се отказва от депутатския си имунитет. Той е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание своя отказ.

Това съобщиха от пресцентъра на парламента.

Припомняме, че в понеделник главният прокурор Борислав Сарафов внесе в Народното събрание искане за сваляне на имунитета на Кирил Петков. То е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване.

По делото са разпитани множество свидетели, изискани и приобщени са писмени доказателства, видеозаписи и други.

Наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо К. Петков за това, че на 17.03.2022 г., в качеството си на заемащо отговорно служебно положение лице, а именно – „министър-председател“, е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГДНП, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия.

Освен това като министър-председател К. Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор.

Разпоредено е било още в жилищата на трима български граждани – Б.Б., Вл.Г. и С.А., да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието като по случая не са били налице основания за неотложност.

Наред с това К. Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Б.Б., Вл.Г. и С.А., с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК.

COMMENTS

WORDPRESS: 0