24rodopi.bg/Изкуство
В Художествена галерия Стара Загора бе открита изложбата „Една непозната колекция“ с творби от резиденцията на Вълко Червенков. Събитието беляза нов важен етап в живота на тази забележителна експозиция, която вече привлече внимание в София, а сега се среща с публиката и ценителите на изкуството в Стара Загора.
Изложбата е резултат от съвместната работа между Националната художествена академия и „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, и представи 49 произведения на изкуството, дарени от компанията на Академията през изминалата 2024 г. Тези произведения са малко известни както на широката публика, така и на специалистите, но с изключителна стойност за историята на българското изкуство.
На тържественото откриване присъстваха представители на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, сред които Николина Рашкова, мениджър „Човешки ресурси и администрация“ в „Дънди Прешъс Металс“ в България, д-р Катя Тинева-Гюровска, директор на Художествена галерия Стара Загора, Милена Балчева-Божкова куратор и ръководител на проекта и Диана Атанасова, началник на отдел „Култура“ в Община Стара Загора.
Директорът на Художествената галерия в Стара Загора, д-р Катя Тинева-Гюровска изрази своята благодарност към „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ за щедрото дарение и грижата, с която компанията е съхранила произведенията през годините. Сподели, че е изключително щастлива, че Стара Загора има възможността да бъде домакин на тази изложба, която обогатява културния живот на града.
Кураторът на изложбата, д-р Милена Балчева-Божкова, сподели, че тази колекция е не само художествено, но и историческо свидетелство за вкусовете и естетическите предпочитания на една епоха. Въпреки политическите контексти, тези произведения носят духа на своето време и заслужават да бъдат видени и оценени.
В своето слово към публиката Николина Рашкова изрази гордостта на компанията от възможността да подкрепи съхраняването и достъпността на културното наследство.
„Бих искала да изразя нашата гордост и радост, че имаме възможността да дадем своя принос към инициативата чрез дарението на тези 49 картини от талантливи художници. Те бяха грижливо съхранявани в продължение на 20 години, като част от наследството в резиденцията на Вълко Червенков, придобита от компанията. Затова тази изложба е не само културно събитие, но и символ на нашата ангажираност към съхраняването и популяризирането на изкуството в България.
Както в нашата основна дейност – добив и преработка на руди на цветни и благородни метали, така и в подкрепата на изкуството, ние се стремим да разкрием и извлечем скритата стойност. В добива и преработката на метали, ние извличаме ресурси от земята, които след това се трансформират в продукти, обогатяващи живота на хората по целия свят. По същия начин, чрез дарението на тези картини разкриваме и споделяме културното богатство и разнообразие, което изкуството носи със себе си.
И в природата и в културата е важно да инвестираме в бъдещето, като подкрепяме инициативи, които развиват обществото. Вярваме, че изкуството има силата да обединява хората, да вдъхновява и да предизвиква размисъл. Културното наследство трябва да бъде достъпно за всички и предавано на бъдещите поколения. Надяваме се, че изложбата ще вдъхнови и обогати всеки един от вас, както и ще допринесе за развитието на културния диалог в нашето общество.“
Тя благодари на Националната художествена академия и на Художествената галерия в Стара Загора за съвместната работа и усилията в организирането на тази изложба.
Диана Атанасова също изрази благодарност за възможността градът да бъде домакин на изложбата, като сподели, че Стара Загора е град с богата културна история и активна артистична общност.
За колекцията
Дарените произведения произхождат от резиденцията „Средна гора“ край Златица, ползвана в миналото от министър-председателя на Народна република България Вълко Червенков. След придобиването на рудник „Челопеч“ и прилежащите сгради през 2004 г., „Дънди Прешъс Металс“ поема грижата за колекцията. През 2024 г. тя е дарена на Националната художествена академия, с идеята да бъде достъпна за обществото и да се съхрани като част от културното ни наследство.
Колекцията включва творби от края на XIX век до 50-те години на ХХ век и е представителна за художествения живот на България и Европа в този период. Присъстват имената на Антон Митов, Константин Щъркелов, Иван Ангелов, Никола Танев, Никола Кожухаров, както и чуждестранни автори като Менци Црънчич (Хърватия), Карл Лудвиг Принц (Австрия), Ф. Велан (Чехия), К. Сенети (Италия) и др.
Особен интерес представлява фактът, че върху част от произведенията има надписи от Управлението за безопасност и охрана (УБО) – подразделение на Държавна сигурност, което подсказва, че много от тези творби вероятно са били част от официалната държавна собственост по време на социализма.
От София до Стара Загора
Първото официално представяне на изложбата беше в галерия „Академия“ в София на 9 април 2025 г., когато тя беше открита от председателя на Народното събрание Наталия Киселова. След успешната столична премиера, експозицията вече пътува из страната, като в Стара Загора ще остане до 28 юни 2025 г.
Реализацията на проекта е част от музейната и изследователска програма на НХА, финансирана от вътрешния конкурс за научна и художественотворческа дейност на Академията, със специалната подкрепа на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД.
Изкуство със стойност
„Една непозната колекция“ е пример за това как сътрудничеството между културни институции и отговорен бизнес може да даде нов живот на забравени художествени ценности. Благодарение на това дарение, обществеността има възможност да се докосне до уникални произведения, а младите специалисти от НХА – да участват в тяхната реставрация, проучване и експониране.
С този жест „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ не просто дарява картини – дарява история, идентичност и културна памет.