Дай на хлапето телефонче и… 75% с профил преди да навършат 12!

Дай на хлапето телефонче и… 75% с профил преди да навършат 12!

24rodopi.bg/Общество „Не, не, спри, не могааа!“ – това се случва, когато се отнеме на дете мобилния телефон. Драма, която преминава в истерия, придру

24rodopi.bg/Общество

„Не, не, спри, не могааа!“ – това се случва, когато се отнеме на дете мобилния телефон. Драма, която преминава в истерия, придружена с треперене, конвулсии, бликащи сълзи от очите.

Всичко това е продукт от дигиталното родителско ноу-хау „Дай на лапето телефона, че да ти е мирна главата“.

Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано, показва проучване на мобилен оператор. Данните сочат, че 9 от 10 подрастващи (до 19 години) имат профил в социалните мрежи, като 75% го създават преди да навършат 12 години, а 5% – под 7-годишна възраст.

Най-често – в 44% от случаите, децата създават първия си акаунт с помощта на родител или друг член на семейството. При този сценарий едва 45% от профилите са отбелязани като „детски“.

Важен фокус в анкетата са предизвикателствата, с които подрастващите се сблъскват във виртуална среда. Малко под половината от децата са виждали смущаващо съдържание, докато тийнейджърите са изложени по-често на подобни публикации и делът им е почти 80%. Това са най-вече различни форми на агресия и обиди, както и негативни коментари – основно в социалните медии.

Обект на онлайн тормоз са 12% от децата и 23% от тийнейджърите, сочат данните от допитването. За децата той се изразява в обиди и подигравки, а при по-големите към тях се включва и споделянето на съдържание без съгласие. Запитани какво правят, ако някой ги тормози или им изпраща неприлични съобщения, най-много участници посочват, че биха блокирали профила – 76% от тийнейджърите и 57% от децата. На второ място при по-малките се нарежда намерението да кажат на някого (33%), докато почти 1/3 от младежите предпочитат да докладват профила.

Фишинг измамите също са сред сериозните опасности в интернет както за подрастващите, така и за родителите. 42% от младежите на възраст между 13 и 19 г. посочват, че не са напълно наясно какво представляват този тип измами, а 11% вече са ставали жертви на фишинг атаки.

COMMENTS

WORDPRESS: 0