Бай Салимехмед е ходил по 6 км пеша до работа, по негово време токът достигнал до селото…

Бай Салимехмед е ходил по 6 км пеша до работа, по негово време токът достигнал до селото…

24rodopi.bg/Регион „Носталгията за родния край и по детството винаги е в сънищата ни. Бащината къща, дворът, тютюневите ниви, красотата на Родопите,

24rodopi.bg/Регион

„Носталгията за родния край и по детството винаги е в сънищата ни. Бащината къща, дворът, тютюневите ниви, красотата на Родопите, винаги са в нашите сърца, където и да се намираш по света!“, казва 91-годишният Салимехмед Алкая от Истанбул, с корени от ардинското село Червена скала.

Той се е изселил в Турция през 1990 г. Всяко лято идва в родното си село.

„Тук е много хубаво. Тук минаха ученическите ми години и младежките трепети. Обичта към родния край те кара да изтръпнеш и да почувстваш нещо неописуемо“, казва бай Салимехмед.

Той е роден на 14 октомври 1933 г. в Млечино. Завършил е местното турско основно училище „Руждие“ при незабравимия учител Сали Азиз. След което завършва икономическия техникум в Кърджали. Целият му трудов стаж е преминал в Млечино. Бай Салимехмед дълги години е бил председател на местното кметство и местната кооперация. По време на неговото управление в началото на 60-те години на миналия век е започнало електрифицирането на селото. На 18-годишна възраст свързва живота си със Сание Алкая от Млечино, която е починала преди 14 години. От брака си имат две дъщери и един син. Днес бай Салимехмед се радва на трима внуци и един правнук.

„На младите пожелавам само да са живи и здрави, да работят и да станат на 90 години като мен. Не знам каква е тайната на дълголетието, но през целия си трудов стаж ходех пеша до работа и обратно от Червена скала до Млечино, около 3 км. в една посока. Знам, че движението е здраве. Съветът ми към младите е да ходят пеша на работа за здраве и живот. Всичко трябва да бъде нормално – яденето, работата и почивката също. Каквото и да е полезно, превишиш ли – е вредно“, посочва бай Салимехмед.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0