26 се изследваха за ХИВ в Кърджали, резултатите…

26 се изследваха за ХИВ в Кърджали, резултатите…

26 души са проверили своя статус за ХИВ в Кърджали, сочат данните на Регионалната здравна инспекция в родопския град. 10 от тях са

26 души са проверили своя статус за ХИВ в Кърджали, сочат данните на Регионалната здравна инспекция в родопския град. 10 от тях са жени, 16 са мъже. Според информацията, всички тествали се, са с отрицателен резултат.
Изследваните лица са на възраст от 19 до 67 години. Изследването е било осъществено по повод Националната АНТИСПИН кампания.
От началото на тази година в страната са открити нови 28 ХИВ – серопозитивни. Най-голям е броят на мъжете. И през настоящата година 85,3% от новорегистрираните с ХИВ–инфекция са се инфектирали по полов път, а 14,3% са след инжекционна употреба на наркотици.
През 2019-та година 340 840 души са се изследвали за ХИВ, като най-засегната е възрастовата група 30-39 г.- 41%, следвана от възрастовата група 20-29 г. – 24%.
Най-голяма част от новоинфектираните са в големите градове. Класацията води столицата със 110 лица, следвана от област Пловдив с 22 лица, Варна – 17 лица, Пазарджик – 15 лица, Русе – 10 лица, Велико Търново – 8 лица, Монтана – 7 лица, Бургас – 6 лица. Кърджали не е посочен в данните на РЗИ.
В периода 1986 – 2020 г. в България са регистрирани общо 3 312 лица с ХИВ.
24rodopi.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0