„Има нападение на бръмбари по дърветата във „Възрожденци“. Колко се радваха децата, че са намерили калинка! Но, като почнаха да носят една след друга, ми направи впечатление, че дървото е пълно с тези насекоми. Потърсих информация в интернет, изобщо не са калинки, а азиатски бръмбари“, пише до 24rodopi.com наблюдателна кърджалийка.
Става дума за вид азиатска калинка, популярна още като арлекинова или пъстроцветна.
Родината й е Северен Китай. Harmonia axyridis е внесена в няколко европейски държави през 1995 г. за нуждите на биозащитата. У нас навлиза от Гърция през 2008 г., като се предполага, че е дошла по поречието на р. Струма откъм Петричко. Вече масово се среща на много места в България.
Азиатската калинка е една идея по-малка от българската 7-точкова и малко по-светла. Нюансите й варират от наситено оранжево до жълто. С повече точки е – от 14 до 19.
Има и черна модификация с 2 симетрично разположени червени точки.
Необичайната агресивност обаче е на път на разбие имиджа на Harmonia axyridis на полезно насекомо. Установено е, че след като изчерпят листните и щитоносните въшки, които са основната й храна, тя напада и изяжда и местните калинки. По тази причина я наричат шестокрак алигатор.
Освен че ликвидира нашите безобидни калинки и застрашава биоразнообразието, азиатската налита и на плодове. Най-много харесвала гроздето.
24rodopi.com
Читателят-репортер: Азиатска калинка нападна дърветата във „Възрожденци“, изяжда и местните калинки
