„Когато в селото на бившия земеделски министър умре земеделието, тогава вече няма какво да коментираме.... Това не е толкова д
„Когато в селото на бившия земеделски министър умре земеделието, тогава вече няма какво да коментираме…. Това не е толкова диагноза, по-скоро е смъртен акт. Тук нивите пустеят, младите са на Запад“, пише до 24rodopi.com Хасан Мехмед.
Публикуваме писмото му:
„Някога едно от най-големите населени места на територията на община Ардино, и въобще в област Кърджали, село Бял извор днес попада в категорията на „голямо родопско село, което бавно се обезлюдява.
В Бял извор по списък живеят 1 496 души (2018 година), но поразходи ли се човек по безлюдния площад на центъра и уличките около него, остава с впечатление, че едва ли живеят и стотина души.
Селото винаги е било център на селищна система с прочут петъчен пазар за месо от незапомнени времена. Още през 1934 година, от когато датират първите данни за населението, тук са живели 1471 души. Въпреки, че мащабите на изселническия процес през 1989 година са големи, към края на 2001 година населението е 1222 души. На 11 март 2002 година с Решение 133 на Министерски съвет (по инициатива на тогавашния земеделски министър Мехмед Дикме, който е от заличеното вече село Диамандово) селото се обединява с Диамандово и населението отново набъбва до 1761 души. Но само по документи.
Млади хора в селото почти няма. В училището учат едва 30 деца, а в детската градина са двойно по-малко.
Липсата на работа е основната причина местните хора да търсят препитание извън селото. До неотдавна почти е нямало семейство, което да не се занимава с тютюнопроизводство или да не отглежда животни. Всичко това е в миналото. Традиционното за ардинските села отглеждане на картофи – също. Отглеждането на лавандула, шафран или други алтернативни култури тук не е популярно и единици го правят от любопитство. Земеделието е изцяло замряло. Днес единственото препитание на местните жители дават двете мандри – „Родопчанка“ и „Алада“, и един цех на ишлеме. Затова и младите са в големите градове и чужбина, а е останало застаряващото население. Показателно е закриването на редица магазини и заведения през последните година-две. Клонът на банка ДСК също затвори врати през 2019 година. Все още съществува пощата, но се говори, че и тя е пътник. Друг упорит слух сред местното население е, че се готви закриване на училището и детската градина, защото известен бизнесмен имал апетит към сградите. А и към училището функционира огромна спортна зала, открита през 2013 година. Както във всички населени места, и тук съществува проблемът с липсата на общопрактикуващ лекар.
Хората са принудени да пътуват до общинския център Ардино за най-елементарни медицински нужди. Някогашната здравна служба до детската градина днес се е превърнала в дом за наематели от околните махали, които дори кичозно са презастроили сградата, долепяйки пристройки към нея.
Ако решим да съдим за реално живущите в селото на база гласувалите на
последните избори за кмет на населеното място, то на 27 октомври 2019 година са гласували 841 бялизворци. От тях 693 са упражнили правото си на глас в полза на кандидата на ДПС Зехни Емин, 131 за кандидата на ГЕРБ Билгин Карахасанов и 17 се отбелязали в квадратчето „Не подкрепям никого“. Това е пети пореден мандат на местния управник, като преди него пак два мандата е управлявал кмет на ДПС от Диамандово, запомнил се сред местното население единствено с това, че е приватизирал за себе си спортната зала до футболния стадион, а работното му място е било селското кафене, където прекарвал работното си място в играене на карти и шах. От Диамандово са и бившият кмет на община Ардино Айдън Серкан (2001-2007) и бившият земеделски министър Мехмед Дикме (2001-2004), който закри собственото си село. Днес в Бял извор хората говорят на два диалекта и имат две джамии. На една от снимките, които ви изпращам, се виждат и двете.
Автор: Хасан Мехмед“.
24rodopi.com
COMMENTS