Няма да има отсрочка за кредитите на физически лица по време на извънредния режим. Парламентът, който приема законовите промени, уза
Няма да има отсрочка за кредитите на физически лица по време на извънредния режим. Парламентът, който приема законовите промени, узаконяващи извънредното положение, отхвърли предложението до края на извънредното положение да спрат да текат сроковете на дължимите вноски по кредитите на физическите лица. Извънредното положение ще е в сила до 13 април, но може да бъде удължено.
Първоначално предложението беше прието на заседанието на правната комисия в чътвъртък. Идеята бе вноските да останат дължими, но да не се отчитат наказателни лихви по тях за закъснения, и банките да не предприемат никакви юридически стъпки за събирането им.
Процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства спират да важат до отмяна на извънредното положение. Изключение ще правят единствено сроковете по наказателни дела, производства по екстрадиция, европейска заповед за арест, както и налагане на мерки за неотклонение.
Няма да се налагат и запори върху банкови сметки на физически лица и лечебни заведения, запори върху заплати и пенсии, освен за задължения за издръжка, за вреди за непозволено увреждане, както и за вземания за трудови възнаграждения.
Нотариалните производства също се ограничава само до неотложните такива.
Депутатите разрешиха министърът на здравеопазването да въвежда мерки и ограничения, определени в закона.
Отпаднаха предвидените санкции срещу медицински лица, които откажат помощ на заразени с коронавирус.
По време на извънредното положение работодателите ще могат да възлагат надомна работа на служителите без тяхно съгласие. Работодателите могат да пускат дори и без съгласие служителите в половината от техния платен годишен отпуск.
Народното събрание разреши военнослужещите да могат да участват в прилагането на противоепидемичните мерки. Това решиха депутатите, след като приеха на второ четене текстове от Закона за действията по време на извънредно положение. Предложението беше направено между двете четения от депутата от ГЕРБ Димитър Лазаров. „За“ него гласуваха 89 народни представители, „против“ – 55 и „въздържали се“ – 2, с което то бе прието.
Условията и реда за участието на военнослужещите ще се определят с акт на Министерски съвет. Депутатите разрешиха военнослужещите съвместно и координирано с други органи да може да участват в прилагането на противоепидемични мерки и ограничения на територията на страната, на отделен регион или на контролно-пропускателен пункт.
Парламентът даде правомощия на военнослужещите да могат да извършват проверки за установяване на самоличност, да ограничават придвижването на лице до пристигането на органите на МВР, както и превозни средства.
Депутатите разрешиха на военните да използват физическа сила и помощни средства, само ако това е абсолютно необходимо. Дава се право на МС кога може и при какви условия да реши какви задачи да възложи на военните в условията на този закон.
24rodopi.com
COMMENTS