88 755 малчугани в страната пътуват до детска градина или училище в съседен град или село. Това сочи справка на Министерството на об
88 755 малчугани в страната пътуват до детска градина или училище в съседен град или село. Това сочи справка на Министерството на образованието и науката за децата, за които е осигурен безплатен транспорт през учебната 2019/2020 г., пише „Монитор“.
През 2014/2015 г. те са били 65 125, като за последните 5 години са се увеличили с 23 630. Ръстът е заради статута на средищно училище или забавачка, където трябва да има най-малко 10 пътуващи ученици, както и заради отлива на желаещи да живеят в школските общежития.
За учебната 2019/2020 г. са направени 4921 маршрута. От тях най-дългият е 80 км. Той е в община Елхово и има общо 6 спирки – Елхово – Голям Дервент – Лалково – Раздел – Маломирово – Елхово – Маломирово, сочи справката на МОН. Най-често пътуващите хлапета се придвижват със собствен транспорт – 2127 от всички маршрути. Най-малко пък са избрали таксиметров превоз – 19.
С най-голям брой на пътуващите деца и ученици пък е община Кърджали. Началникът на образователния инспекторат Гроздан Колев обясни, че най-често това са малчугани от 1 до 7 клас. Учениците пътуват чрез транспортна схема – маршрутни разписания, организирани от всяка община. „За целта се сключват договори между общините и фирми превозвачи“, обясни начина на работа Колев. Той допълни, че в община Кърджали има и 11 училища със собствени автобуси.
Половината от възпитаниците на Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали са пътуващи ученици, обясни директорката на школото Недялка Кюпрюджиева. Те не използват училищни автобуси, а различни транспортни схеми на общината, личен или споделен транспорт. „Нямам автобус, но сме пожелали, защото нямаме капацитет да го съхраняваме, не можем да наемем и шофьор. Затова предпочитаме общинска фирма“, обясни причината Кюпрюджиева. Тя сподели, че не среща проблеми при организацията на транспорта на нейните възпитаници. „Има само единични случаи на родители, които искат да сменят транспортната схема на автобуса, тъй като той не минава точно покрай улицата, на която живеят“, заяви директорката на Средно училище „Йордан Йовков“.
За последните 15 години възпитаниците в школото са се увеличили, но броят на пътуващите е намалял. „Преди привличахме учениците с осигурен транспорт, но вече училището достигна капацитета си и пренасочваме парите по столовото хранене, за да поевтинее“, уточни пред „Монитор“ Кюпрюджиева.
24rodopi.com
COMMENTS