Кърджали през 30-те години на миналия век. Тютюневите складове, които се отличавали с обема и европейския си вид, изпъкват от всяка арх
Кърджали през 30-те години на миналия век. Тютюневите складове, които се отличавали с обема и европейския си вид, изпъкват от всяка архивна снимка. По онова време тютюнът е основна култура, с която се препитава голяма част от населението. Има над 30 тютюнотърговски фирми и хиляди работници. И така в продължение на десетки години…
За историята разказва дългогодишният началник на „Монопола“ Божидар Кавракиров, от 1961-ва година до затварянето му.
„Навремето тук се произвеждаше „Джебел басма“, впоследствие минахме на произход Крумовград – „Баши бал“. Това са с дребни листенца – есенцията, той и затова се е използвал“, обяснява Кавракиров, който бил част от тютюневите складове в продължение на 46 години, наследил професията от своя баща.
Всяка година са се обработвали по 26-27 тона тютюн – основно препитание за жителите на областта.
„Много хора се изхранваха от този тютюн. Кърджали, Ардино, Джебел, Крумовград, Ивайловград. Имаше към 2500 работници“, разказва още главният експерт по тютюна.
В последните години обаче сградите не функционират. Нещо повече, представляват сериозна опасност за минувачите. Съвсем скоро, емблематичните постройки ще останат в историята, тъй като предстоят дейности по събарянето им. За Божидар Кавракиров, това е просто естественият ход на историята…
„За да работят тия складове трябва да има кой да сее тютюн, а те хорицата избягаха. Да ви кажа, тютюнът е трудоемка култура и един път откажеш ли се от сеенето й, повече не можеш да се върнеш“, категоричен е възрастният мъж.
Днес, почти 100 години след създаването на складовете, Кърджали е на път да се раздели окончателно с тютюневото си минало, благодарение на което обаче, е било възможно развитието на града през 20 в. На мястото на малкия „Тютюнев град“ ще се издигне модерен комплекс с жилища, търговски зони, ресторанти, дори клиника.
Снимки: Държавен архив – Кърджали
24rodopi.com
COMMENTS